GERÇEK GÜMÜŞ NASIL ANLAŞILIR ?

Ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilmektedir. Bu ayarlar şu şekilde belirlenmektedir;

  • 800 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 800 gramı saf gümüş, 200 gramı ise alaşım demektir.
  • 900 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 900 gramı saf gümüş, 100 gramı ise alaşım demektir.

Öncelikle bir gümüş ürününü satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı ürünün kenar kısımlarında yer alan kaç ayar olduğunu gösteren damgalardır. Gümüş ürünün üzerinde 925 şeklinde bir damga varsa içeriğinde %92,5 oranında gümüş, %7,5 oranında diğer metal alaşımlarını (genellikle bakır) barındırıyor demektir. Bazı durumlarda ürünün cilalanmış olması bu damgayı da silebilmektedir. Damga olmaması her zaman sahte gümüş anlamına gelmemektedir. 

Bu durumda gerçek gümüş nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız yapmanız gerekenler şunlardır:

Gümüş takınıza bir mıknatıs yaklaştırabilirsiniz. Gerçek gümüş mıknatıs ile tepkimeye girmez. Eğer tepkimeye giriyorsa bu gümüş sahtedir ya da içerisine nikel gibi farklı metaller karıştırılmıştır. Sahte veya kalitesiz bir gümüş ürün satın almışsınız demektir. 
Gerçek gümüş sürtündüğü yerde iz bırakır. Açık renkli bir yüzeyi çizerseniz yüzeyde bir iz bırakması gerekir.
Gerçek gümüşü açık renkli bir bez ile silerseniz bezde siyah lekeler oluşacaktır. Sahte takılarda böyle bir şey olmayacaktır.
Gerçek gümüşü test etmenin bir diğer yöntemi ise gümüş takınızın kenarını hafifçe törpülemektir. Eğer törpülendikten sonra hala parlak ise gümüştür. Ancak bu yöntem gümüşünüzü çizebileceği için dikkatli olmanız gerekmektedir.